Menu
YOUR CART 0 items - $0.00
THE EXCELSIOR BRIGADE Integrity-Quality-Service ESTABLISHED 2001
Roll over image to enlarge (scroll to zoom)

United States Army - McDowell's Chief of Staff - Brevet General

Item CDV-9530
James B. Fry
Price: $325.00

Description

James Barnet Fry
USMA - 1847
Promotions:
* Capt 3/16/1861 (Captain & Asst Adjutant General)
* Colonel 11/14/1861 (Colonel & Asst Aide-de-Camp)
* Colonel 3/17/1863 (Colonel & Provost General)
* Brig-General 4/21/1864
* Colonel 3/13/1865 by Brevet
* Brig-General 3/13/1865 by Brevet
* Major-Gen 3/13/1865 by Brevet




JAMES BARNET FRY

Fry, James B., brigadier-general, was born in Carrollton,
Greene county, Ill., Feb. 22, 1827, was graduated at West Point
in 1847 and assigned to the 3d artillery. In the same year he
joined the army of Gen. Scott in the City of Mexico, and the
next year, with a detachment of artillery, made the voyage
around Cape Horn to take military possession of Oregon. He was
subsequently on frontier and garrison duty, assistant to Maj.
George H. Thomas at the military academy, and adjutant of the
academy under Col. R. E. Lee. Being promoted captain and made
assistant adjutant-general, March 16, 1861, he was chief of
staff to Gen. Irwin McDowell in that year serving in the first
battle of Bull Run was afterwards chief of staff to Gen. Don
Carlos Buell, 1861-62, and took part in the battles of Shiloh
and Corinth, the movement to Louisville, Ky., and the pursuit
of Gen. Bragg. He was made provost-marshal-general of the
United States on March 17, 1863, given the full rank of briga-
dier-general April 21, 1864, and was successively brevetted
lieutenant-colonel, colonel, brigadier-general and major-
general in the regular army for "faithful, meritorious and dis-
tinguished services during the war." Before the abolition of
the office of provost-marshal-general, Aug. 30, 1866, Gen. Fry
put in the army 1,120,621 men, arrested 76,562 deserters, col-
lected $26,366,3I6.78, and made an exact enrolment of the na-
tional forces. Gen. Fry was subsequently successively adju-
tant-general of the Departments of the Pacific, the South the
Missouri and the Atlantic, and was placed on the retired list
June 1, 1881. He died at Newport, R. I., July 11, 1894.


Source: The Union Army, vol. 8 & CWDB